Użytkownicy samochodów osobowych, motocykli, pojazdów ciężarowych do 3,5 tony z homologacją oraz wszystkich tych, które nie zostały wymienione w ustawie jako konstrukcyjnie przeznaczone wyłącznie do prowadzenia działalności, po zgłoszeniu ich w urzędzie mogą odliczyć 100% VAT zarówno od ich nabycia, jak i kosztów eksploatacji.

Druk i termin złożenia

Chcąc odliczyć 100% VAT podatnicy są zobowiązani do dokonania zgłoszenia pojazdu do właściwego urzędu skarbowego na druku VAT-26. Dodatkowo, przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, a także przygotować i wdrożyć w firmie regulamin użytkowania pojazdów firmowych. Wykonanie tych kroków upoważnia nas do odliczania podatku w pełnej wartości. Terminem właściwym dla złożenia deklaracji jest 7 dni od momentu powstania pierwszego wydatku związanego z pojazdem podlegającym zgłoszeniu. 

Forma złożenia

Druki deklaracji VAT-26 są dostępne w Internecie oraz w urzędach skarbowych. Niezależnie od tego czy druk pobierzemy z Internetu czy uzyskamy z urzędu, oprócz jego dokładnego wypełnienia musimy jeszcze złożyć deklarację w urzędzie, co wiąże się z fizycznym pójściem do organu administracyjnego lub wysłania go pocztą. Aby ułatwić sobie cały proces warto znaleźć program do księgowości za darmo, który oprócz wbudowanych druków pozwoli nam złożyć taką deklarację elektronicznie.