Organizacja miejsca pracy w domu lub w biurze pełni niezwykle istotną rolę. Mogłoby się wydawać, że tego typu praca nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W przypadku, gdy biurko bądź krzesło jest nieodpowiednio ustawione, może się to odbić na naszym zdrowiu. Poniżej wyjaśniamy, jak powinna wyglądać prawidłowa organizacja miejsca pracy w biurze.

Jakie krzesło do biurka? 

Jednym z najważniejszych elementów organizacji miejsca pracy jest wybór odpowiedniego krzesła. Siedzisko powinno spełniać określone normy. Pracownik powinien czuć się na nim wygodnie, a dzięki temu efektywniej będzie mógł wypełniać swoje zawodowe obowiązki. Dobre krzesło biurowe powinno być wyposażone w możliwość regulacji. Dzięki temu można dostosować jego wysokość do wzrostu użytkownika. Zapewniony jest wówczas właściwy kąt i podparcie rąk przy biurku. Specjaliści podkreślają, że najlepiej, gdy ręce przy biurku są podparte jako kąt prosty, ewentualnie lekko rozwarty. 

Jak ustawić monitor? 

Nieodłącznym elementem pracy w biurze jest wpatrywanie się w ekran komputera. Zgodnie z zasadami prawidłowej organizacji pracy, ekran powinien znajdować się jak najdalej od zasięgu wzroku. Monitor musi być także ustawiony na wprost, aby nie było konieczności ciągłego schylania głowy i skręcania karku. 

Ile powinna wynosić optymalna temperatura w biurze? 

Dla właściwej organizacji miejsca pracy bardzo ważna jest także panująca w biurze temperatura. Zarówno zbyt wysoka jak i za niska temperatura powietrza mogą doprowadzić do tego, że efektywność zatrudnionych osób będzie znacznie niższa. Specjaliści wskazują, że minimalna temperatura dozwolona do wykonywania pracy biurowej wynosi 18 stopni Celsjusza. 

Dlaczego warto dbać o prawidłową organizację miejsca pracy? 

Dbałość o organizację miejsca pracy ma niezwykle istotne znaczenie. Jeśli będziemy o tym pamiętać, wówczas nasza efektywność będzie znacznie większa. Z tego względu należy dbać w szczególny sposób o ergonomię. Dzięki temu poprawie ulegnie nasza koncentracja. Podczas wykonywania obowiązków biurowych istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na pogorszenie naszej koncentracji. Jeżeli cały czas jest coś, co powoduje naszą dekoncentrację, wówczas nie jesteśmy w stanie odpowiednio skupić się na wytyczonych zadaniach. 

Rzeczą absolutnie niedopuszczalną jest sytuacja, gdy na biurku mamy bałagan, zewsząd docierają do nas hałasy, a komputer jest bardzo niesprawny. Taka organizacja miejsca pracy spowoduje, że wyniki osiągane przez danego pracownika będą znacznie niższe. 

Odpowiednia organizacja miejsca pracy przyczynia się także do znacznego zmniejszenia poziomu stresu. Według wielu specjalistów stres zaliczany jest do grona najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Oczywiście, każdy z nas doświadcza stresu i nerwów podczas różnych sytuacji dnia codziennego, jednakże należy podejmować działania mające na celu ograniczenie skali tego negatywnego zjawiska.

Jeżeli miejsce pracy będzie właściwie zorganizowane, wtedy poziom stresu powinien ulec obniżeniu. Gdy pracownik czuje się dobrze na stanowisku pracy, poprawia się jego samopoczucie oraz rośnie motywacja, a co za tym idzie - wzrasta jego efektywność w pracy, a to są określone, wymierne zyski. 

Źródło: https://cenabiznesu.pl/-organizacja-miejsca-pracy-na-co-zwrocic-uwage