W życiu każdego człowieka przychodzi moment w którym podejmuje decyzję o rozpoczęciu swojej pierwszej pracy, a zazwyczaj z czasem - o jej zmianie na nową. Chcąc zrealizować swoje postanowienia o szukaniu pracy warto zadać sobie pytanie: Kiedy aplikować? Czy są określone pory roku lub miesiące kiedy poszukiwanie pracy jest najskuteczniejsze? Terminy w procesach rekrutacyjnych są istotnymi elementami - warto się z nimi zapoznać!

Poszukiwanie pracy - sezonowość rekrutacyjna 

Procesy rekrutacyjne w ścisły sposób są zależne od stałych okoliczności występujących w ciągu roku - do najważniejszych z nich należą: okres po nowym roku, święta Wielkanocne, Majówka, wakacje, okres powakacyjny, święta Bożego Narodzenia.

Okres po nowym roku

Jednym z najlepszych okresów na poszukiwanie pracy jest czas występujący po nowym roku. Oczywiście nie będą to pierwsze dni po Sylwestrze kiedy pracownicy odpoczywają po hucznym świętowaniu nadejścia Nowego Roku lub wydłużają urlop Bożonarodzeniowy do święta 3 Króli. Natomiast od połowy stycznia, z nowymi siłami, całe firmy - w tym zespoły HR, ruszają z procesami rekrutacyjnymi. Okres po Nowym Roku jest to czas planowania nowych budżetów oraz rozwoju firmy przez pracodawców, a po stronie pracowników czas planowania zmiany pracy co prowadzi do rotacji a ona do nowych procesów rekrutacyjnych. 

Święta Wielkanocne i Majówka

Delikatne wyhamowanie w obszarze rekrutacji można wyczuć przy okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych oraz Majówki. Osoby zajmujące się procesami rekrutacyjnymi, jak wszyscy, przy okazji występowania ustawowych dni wolnych zazwyczaj decydują się wydłużyć sobie weekendy o dodatkowe kilka dni - a ich nieobecność całkowicie stopuje proces realizacji zadań w omawianym obszarze.

Wakacje

Najcięższym okresem na poszukiwanie pracy przez kandydata są wakacje. W okresie od lipca do końca sierpnia praktycznie dochodzi do całkowitego zastoju w procesach rekrutacyjnych. Większość firm w okresie letnim pozwala pracownikom lub wręcz zachęca ich do wybierania długich 14 dniowych urlopów przypisanych każdemu pracownikowi z mocy Kodeksu Pracy. Ze względu na potrzebę zastępowalności pracowników w wewnętrznych strukturach firmy tworzone są plany urlopowe w taki sposób żeby w jednym terminie pokrywało się możliwie jak najmniej urlopów pracowników z tych samych działów/zespołów. I w ten o to sposób dochodzimy do sytuacji w której przez większość wakacji na urlopie przebywają na przemiennie osoby decyzyjne w realizowanych procesach procesach rekrutacyjnych. Z tego też powodu ze względów wizerunkowych większość firm z zasady w ogóle nie prowadzi rekrutacji w tym okresie.

Okres powakacyjny

Po wakacjach dochodzi do intensywnego rozkwitu w omawianym obszarze. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy po wyciszonym okresie wakacyjnym są gotowi do realizacji wzmożonych działań w ramach procesów rekrutacyjnych. Czas wolny często zachęca pracowników do głębszych refleksji odnośnie ich obecnie zajmowanych stanowisk oraz pracodawców z którymi na co dzień współpracują. Nierzadko refleksje te skutkują podjęciem decyzji o poszukiwaniu pracy co docelowo prowadzi do powstawania zapotrzebowania firm na zatrudnianie nowych pracowników.

Święta Bożego Narodzenia 

Okres może i nie długi ale bardzo mocno wpływający za wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. Większość kadry pracowniczej w tym okresie skupia się na kwestiach prywatnych i decyduje się na wykorzystanie wolnych dni urlopowych w celu przygotowania się do tego jakże intensywnego okresu świątecznego. Dodatkowo trzeba wziąć poprawkę na fakt, że przerwa między świętami Bożonarodzeniowymi a Nowym Rokiem jest niewielka - więc większość osób skorzysta z okazji do połączenia tych dwóch okoliczności w jeden dłuższy urlop. Poszukiwanie pracy zazwyczaj nie jest czynnością łatwą i sprawiającą ogromną przyjemność, dlatego warto się do tego jak najlepiej przygotować. Przed rozpoczęciem pościgu o wymarzone stanowisko warto przygotować sobie plan działania a jednym z pierwszych punktów jakie powinny zostać w nim zawarte to czas planowanej jego realizacji! Polecane okresy w roku na poszukiwanie pracy: okres po nowym roku oraz okres powakacyjny.