W artykule
Wysokość i zasady finansowania i obliczania składek na ubezpieczenia społeczne reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dalej zwana ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczenia społeczne składają się z ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego.
Wysokość składek zleceniobiorców
Zleceniobiorcy (jak również osoby wykonujące umowy agencyjne lub inne umowy o świadczenie usług) co do zasady podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne są wyrażone w formie stopy procentowej jednakowej dla wszystkich osób podlegającym ubezpieczeniom. Dla ubezpieczeń takich jak emerytalne, rentowe oraz chorobowe stopa procentowa ma charakter niezmienny. Stopa procentowa ubezpieczenia wypadkowego ma natomiast charakter niestały i zależy od ilości zatrudnionych pracowników oraz poziomu zagrożeń zawodowych określonego rodzaju działalności gospodarczej w danej firmie.Wysokość stóp procentowych
W zależności od źródeł finansowania wysokość stóp procentowych składek na poszczególne ryzyka ubezpieczeniowe wynoszą:- ubezpieczenie emerytalne (19,52% podstawy wymiaru): - 9,76% - płatnik składek (zleceniodawca), - 9,76% - zleceniobiorca.
- ubezpieczenie rentowe (8,00% podstawy wymiaru): - 6,5% - płatnik składek (zleceniodawca), - 1,5% - zleceniobiorca.
- ubezpieczenie chorobowe (2,45% podstawy wymiaru): - 2,45% - zleceniobiorca - jeśli miał możliwość i przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego - składkę na to ubezpieczenie finansuje z własnych środków.
- ubezpieczenie wypadkowe ( od 0,40% do 3,60% podstawy wymiaru): - 1,80% - wyłącznie płatnik składek (zleceniodawca) - płatnicy składek, którzy podlegają wpisowi do rejestru REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla danych grup działalności.
Zobowiązania zleceniodawcy jako płatnika składek
Każdy płatnik składek jest zobowiązany rozliczać składki za swoich ubezpieczonych w szczególności:- naliczać za każdy miesiąc wszystkie składki za ubezpieczonych,
- dokonywać stosownych potrąceń z wynagrodzenia brutto składek w części finansowanej przez ubezpieczonego (zleceniobiorcy, pracownika etc. ),
- przekazywać wszystkie składki należne (naliczone składki za wszystkich ubezpieczonych) za dany miesiąc odrębnymi przelewami/wpłatami, na odpowiednio wydzielone w Narodowym Banku Polskim rachunki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kalkulator płacy